وب سایت مای رند - مرکز خرید و فروش سیم کارت
ثبت نام ورود
خرید سیم کارت رند از شهر سیم
بلاگ | دنیای فناوری

چگونه مشکل عدم آنتن دهی موبایل را رفع کنیم + 8 راهکار آسان!

انتشار ۱۳۹۹/۱۰/۵ . ۱۰۱۸۷۹ بازدید

 با وجود اینکه تلفنهای همراه به نسبت سالهای گذشته پیشرفت زیادی داشته‌اند اما باز هم با مشکل آنتن دهی در آنها روبرو هستیم. نکته‌ی مورد بحث این است که، آیا این مشکل به ساختار تلفنهای همراه مربوط است یا تمامی تقصیر به گردن اپراتورها و دکلهای آنتن دهی است؟ ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که برای برقراری تماس دچار مشکل آنتن دهی شوید، در بیشتر موارد پس از ضربه خوردن گوشی و یا بدون هیچ دلیل خاصی آنتن گوشی می‌پرد و یا ضعیف می‌شود. در این مطلب در مورد علت‌های عدم آنتن دهی موبایل و راه حل‌های آن توضیح و آموزش می‌دهیم.

گوشی های غیر فعال در شبکه

 عملکرد نامناسب آنتن دهی موبایل به معنی این است که سیم کارت موجود در گوشی نمی‌تواند از پوشش شبکه‌ای استفاده کند. زمانی که گوشی آنتن نمی‌دهد قدم اول چک کردن شماره سریال imei است برای این منظور شما می‌بایست شماره #06#* را شماره گیری نمایید.

اگر ایراد از آنتن گوشی باشد به جای نمایش کد انحصاری گوشی، علامت سوال یا عددهای 12345، یا 00000 یا no serial نمایش داده می‌شود. اصطلاحا در این حالت گفته می‌شود که گوشی rpl پرانده است و باید imei ترمیم گردد.

اگر پس از کنترل imei سریال گوشی وجود داشت و نمایش داده شود و همچنین آنتن نداشته باشید می‌بایست به مرحله بعدی بروید. به قسمت شبکه network رفته و در قسمت جستجو، حالت دستی Manual را انتخاب کنید.

گوشی‌هایی که شماره سریال یعنی همان imei آنها دچار مشکل شده است و مورد تایید شبکه نیست. با این حال گوشی روشن می‌شود ولی آنتن ندارد.

عمدتا در صورتی که این گوشی‌ها با سیم کارت روشن شوند، پیامی به مضمون failed sim card registration بر روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود.

در این حالت باید شماره سریال گوشی، باید توسط شرکت مخابرات وارد شبکه شود و یا آن را توسط باکس‌های نرم افزاری موبایل است تعمیر کنید.

 

دانلود رایگان نرم افزار تقویت آنتن دهی موبایل اندروید

 

انواع مشکلات مرتبط با آنتن گوشی 

این مشکلات عبارتند از:

آنتن دهی لحظه‌ای: 

آنتن هنگام روشن شدن گوشی وجود دارد و با گذشت زمان آنتن گوشی قطع می‌شود و موبایل دیگر آنتن نمی‌دهد. در این صورت می‌توان تقریبا مطمئن بود که مشکل مرتبط با آی سی pf است. البته آی سی pf بیشتر روی گوشی‌های قدیمی تر دیده می‌شود با این حال همچنان بعضی از این گوشی‌های هوشمند نیز آی سی pf را دارا هستند.

تعمیرکاران موبایل می‌دانند که آی سی pf در برد و نقشه شماتیک موبایل، با نام Rf pa نمایش داده می‌شود. در برخی اوقات ایرادی نرم افزاری باعث رخداد این مشکل می‌شود و برای حل مشکل نیاز به استفاده از باکس تعمیرات موبایل و ترمیم فایل pm است. تمام عملیات مرتبط با ترمیم نرم افزاری از طریق باکس‌ها مربوط به تعمیرات نرم افزاری موبایل است.

آنتن دهی ظاهری: 

این مورد را با عنوان آنتن دهی کاذب می‌شناسند. در این حالت گوشی به ظاهر آنتن دارد ولی نه می‌توان با آن تماس برقرار کرد و نه می‌توان شماره‌ای با موبایل گرفت. 

مشکل آنتن کاذب بیشتر در گوشی‌های برند سامسونگ دیده می‌شود. در صورت بروز این مشکل، می‌توان با استفاده از تعویض آی سی pf و گاهی اوقات با استفاده از گرفتن هیتر، مشکل آی سی را برطرف کرد.در صورتی که مشکل آنتن کاذب روی گوشی‌های نوکیا بروز کرد، می‌بایست مشکل را از طریق تعمیرات نرم افزاری حل کرد.

وضعیت بدون آنتن گوشی (offline): 

در تمامی گوشی‌های هوشمند نسل جدید، بدون آن که گوشی سیم کارت را بخواند و به اصطلاح آنتن داشته باشد، می‌توان به منوی گوشی و امکانات آن دسترسی داشت. 

برای مثال در مورد گوشی‌های آیفون، اگر عبارتی چون no sim روی صفحه نمایش گوشی ظاهر شد یعنی گوشی سیم کارت را نمی‌خواند. اگر عبارت searching در حالی که سیم کارت درون گوشی است، روی صفحه نمایش دیده شود مشکل از تنظیم نبودن زمان و تاریخ گوشی است.

سعی کنید پس از تنظیم تاریخ و زمان دوباره بررسی کنید که گوشی از حالت searching خارج شده است یا خیر؟ برخی اوقات سیم کارت داخل گوشی است و عبارات نمایش داده شده روی گوشی بین searching و no service تغییر می‌کند.

در این حالت با اطمینان بالایی مشکل مربوط آی سی baseband گوشی است و ایراد سخت افزاری می‌باشد. در صورتی که می‌خواهید بدانید مشکل نرم افزاری است یا خیر باید از طریق زیر اقدام به تست کنید:

قدم اول: به setting بروید

قدم دوم: روی گزینه about کلیک کنید (گوشی های اندرویدی)و سپس روی گزینه general کلیک کرده (گوشی های آیفون) و اگر گزینه modem firmware بتوانید سریال baseband را مشاهده کنید، مشکل نرم افزاری و در غیر این صورت با احتمال بالا مشکل گوشی سخت افزاری است.

حال برای اطمینان از اینکه مشکل مرتبط زیر عمل کنید: 

به قسمت setting بروید، روی carrier کلیک کنید. سپس بعد از مدتی باید لیست اپراتورها نمایش داده می‌شود. اگر carrier نمایش داده نشد، باید جست و جوی اپراتورها به صورت manual درآورده و منتظر پیدا شدن شبکه بمانید.

اگر گزینه‌ی carrier را نمی‌توانید در لیست منوی تنظیمات ببینید و یا بعد از ورود به carrier لیست اپراتورها قابل مشاهده نمی‌باشد، مشکل گوشی شما سخت افزاری است و تنها با تعویض آی سی baseband می‌توانید گوشی را تعمیر کنید.

نخواندن سیم کارت در گوشی موبایل

برای اطلاع از نحوه برطرف کردن مشکل نخواندن سیم کارت در گوشی موبایل به این مطلب مراجعه کنید.

کد تقویت آنتن موبایل

 

چرا گوشی آنتن ندارد؟

 • تغییر رام گوشی
 • کیس و لوازم جانبی موبایل 
 • مشکلات مقطعی از سوی اپراتور
 • بهم خوردن تنظیمات شبکه گوشی
 • تنظیمات و سوئیچ بین شبکه‌های 2g,3g,4g
 • فرسوده شدن سیم کارت، تمیز کردن یا تعویض آن
 • فشار وارد شدن به سیم کارت و ضربه خوردن موبایل
 • قرار گرفتن در کنار اشیایی که آنتن دهی را مختل می‌کنند
 • استفاده از دستگاه‌های افزایش سیگنال و تقویت کننده آنتن موبایل 
 • قرار گرفتن در نقطه جغرافیایی که از نظر آنتن دهی دچار مشکل است
 • مشکل سخت افزار مخصوص آنتن دهی موبایل و عدم شناسایی سیم کارت

عیب یابی مشکل آنتن گوشی در منزل 

حال که کمی در مورد علت‌های آنتن ندادن گوشی دانستیم لازم است ترفندهایی برای عیب یابی آنتن در منزل را نیز آموزش دهیم. برای آنکه بتوانید گوشی هوشمندی که مشکل آنتن دارد را در منزل عیب یابی کنید لازم است گام‌های زیر را به ترتیب طی نمایید:

شدت واقعی سیگنال آنتن خود را بدانید

در این مرحله لازم است قبل از هرکاری میزان آنتن واقعی (شدت سیگنال واقعی) را برای گوشی خود به دست آورید. اصولا سیگنال را با یکای دسی بل db نمایش می‌دهند.

این یکا را می‌توان به صورت توان رادیویی سیگنال بر هر میلی وات تعریف کرد. اگر می‌خواهید بدانید شدت سیگنال واقعی شما چقدر است باید به قسمت منوی اندروید خود رفته و گزینه‌ی status را انتخاب کنید. 

برای این کار تنها لازم است منوی تنظیمات گوشی را باز کنید و صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید. حال می‌بایست روی about phone کلیک کنید سپس گزینه‌ی status را انتخاب کنید. صفحه‌ای به شما نمایش داده می‌شود و در آن در زیر فیلد signal strength بازه‌ای از اعداد با واحد db نوشته شده است.

این اعداد شدت سیگنال آنتن گوشی شما را نمایش می‌دهند. اگر عدد نمایشی عددی نزدیک به 60db- است یعنی شدت سیگنال و در نتیجه آنتن شما برای دریافت و ارسال به شبکه چیزی نزدیک به حد اعلای خود است.

اگر شدت سیگنال نمایشی روی گوشی شما عددی کمتر از 100 db- است، می‌توان شدت سیگنال را خیلی بد دانست. در این صورت باید برخی اقدامات دیگر را برای بهبود آنتن گوشی انجام دهید.

 

مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ

 

به فضایی باز بروید

وجود دیوار و اجسامی که میان شما و برج ارسال سیگنال آنتن است، می‌تواند روی شدت سیگنال و قوت آنتن موبایل شما تاثیر بگذارد. در این صورت گوشی نمی‌تواند به شبکه متصل شود و ممکن است در حالی که آنتن دو خط یا بیشتر را نمایش می‌دهد نتوانید تماسی برقرار کرده و یا تماسی را دریافت کنید.

برای آن که متوجه شوید عیب از گوشی شما است یا مشکل از فضایی است که درون آن قرار گرفته اید موبایل خود را به فضایی باز ببرید و سعی کنید با آن تماس برقرار کنید.

با این کار شما احتمال ارسال و دریافت سیگنال‌هایی قدرتمند تر روی گوشی خود را افزایش می‌دهید. اگر با این کار هم آنتن موبایل بهبود پیدا نکرد، به گام بعدی بروید.

گوشی خود را ریستارت کنید

یکی از مجرب ترین راه‌ حل‌ها برای حل کردن مشکل آنتن گوشی، ریستارت کردن آن است. زمانی که گوشی را ریستارت می‌کنید گوشی و سیستم عامل آن رفرش می‌شوند.

در این حالت بار دیگر گوشی به دنبال شبکه می‌گردد. این کار اصولا برای پیدا کردن شبکه آنتن موبایل جواب می‌دهد؛ هر چند که ریستارت کردن موبایل شما ممکن است تنها به صورت موقتی مشکل آنتن را حل کند.

ریستارت کردن گوشی برای دریافت آنتن برای کسانی که به کرات با مشکل آنتن گوشی مواجه می‌شوند، راه حلی آسان و سریع است. اگر مشکل آنتن گوشی با ریستارت کردن آن هم حل نشد، می‌بایست به گام بعدی عیب یابی آنتن موبایل بروید.

 

ساخت دستگاه تقویت آنتن موبایل

گوشی را به حالت پرواز ببرید و بعد از سی ثانیه آن را از حالت پرواز خارج سازید

بسیاری از کاربران گوشی‌های هوشمند عنوان کرده‌اند که هنگام مواجه با مشکل آنتن گوشی تنها با بردن گوشی به مد پرواز (airplane mode) توانسته‌اند مشکل آنتن گوشی را حل کنند. 

برای آنکه بتوانید یک گوشی اندرویدی را به مد پرواز ببرید، می‌توانید صفحه‌ی نوتیفیکیشن‌های گوشی را به سمت پایین بکشید و به دنبال آیکون airplane بگردید.

روی آیکون مد پرواز کلیک کنید و آن را روشن کنید و برای 30 ثانیه صبر کنید.پس از گذشت سی ثانیه، می‌توانید مد پرواز را غیر فعال کنید و آن را off نمایید.

زمانی که گوشی از مد پرواز خارج شد، سیستم عامل به دنبال شبکه‌های آنتن موجود می‌گردد و با احتمال خوبی می‌تواند این شبکه‌ها را پیدا کند و به ‌أنها متصل شود.

سیم کارت را کنترل کنید

گاهی اوقات حتی با این که سیم کارت به درستی درون اسلات خود قرار گرفته است، گوشی نمی‌تواند سیگنال آنتن را پیدا کند و همین مسئله باعث می‌شود که پیغام خطایی مبنی بر پیدا نشدن آنتن نمایش داده شود.

برای حل این مشکل باید سیم کارت را به دقت از محل خودش خارج کنید و سپس آن را بار دیگر وارد اسلات کنید. اگر حس می‌کنید پس از وارد کردن دوباره سیم کارت، سیم کارت درون براکت خودش حرکت می‌کند باید گوشی را برای بررسی‌های بیشتر به دست کارشناسان تعمیرات موبایل بسپارید.

برای فهم این موضوع که حرکت سیم کارت درون براکتش موجب از دست رفتن آنتن می‌شود یا خیر، می‌توانید پس از قرار دادن سیم کارت درون اسلاتش، آن را کمی حرکت دهید، اگر حین حرکت آنتن گوشی پرید، می‌توانید مطمئن شوید که مشکل آنتن گوشی از براکت سیم کارت است.

اگر مطمئن شوید که مشکل از براکت سیم کارت است، باید گوشی را به گارانتی آن بسپارید تا آن را برای وجود مشکلات احتمالی در ساخت بررسی کنند. برای حل موقتی مشکل می‌توانید با استفاده از یک تکه کاغذ، سیم کارت را درون محل آن نگه دارید. 

نکاتی برای خرید گوشی دست دوم 

اگر شما هم قصد خرید یک گوشی دست دوم را دارید رو مطلب آبی رنگ کلیک کنید و از نکات گفته شده در آن استفاده کنید.

کد آنتن دهی ایرانسل

انتخاب اتوماتیک شبکه موبایل

با استفاده از این راه حل، شبکه‌های موبایلی به صورت خودکار جست و جو و تنظیم می‌شوند و به شما در حل این مشکل کمک خواهد کرد. برای انتخاب اتوماتیک شبکه موبایل، می‌بایست مراحل زیر را طی نمایید:

 1. به منوی تنظیمات گوشی بروید.
 2. به دنبال شبکه جدید موبایل بگردید و روی آن کلیک کنید.
 3. روی شبکه‌های موبایل (mobile networks) کلیک کنید.
 4. روی اپراتورهای شبکه که در این صفحه به شما نمایش داده می‌شود کلیک کنید و گزینه‌ی select automatically را انتخاب کنید تا خود گوشی به دنبال سیگنال‌های آنتن موجود در نزدیکی شما بگردد و آنها را پیدا کند.

 در این مرحله گوشی شروع به گشتن خودکار به دنبال شبکه می‌کند و سعی می‌کند به یکی از آنها که دارای شدت سیگنال بیشتری است متصل شود. اگر مشکل آنتن ندادن گوشی شما سخت افزاری نباشد، با احتمال خوبی در این مرحله مشکل حل خواهد شد.

سیستم عامل گوشی را آپدیت کنید

برای آن که گوشی بتواند به خوبی آنتن‌های مجاور خود را پیدا کند و به آنها متصل شود، می‌بایست سیستم عامل آن همیشه به روز باشد. اگر با طی کردن مراحل قبل مشکل پریدن آنتن گوشی و یا آنتن ندادن گوشی حل نشد، سیستم عامل بهبودهایی را در جهت رفع باگ‌ها و حل مشکل ایجاد خواهد کرد.

این بهبودها تنها در حالتی اتفاق می‌افتد که سیستم عامل گوشی شما آپدیت باشد و جدیدترین نسخه سیستم عامل روی گوشی نصب شده باشد.

بازگشت به تنظیمات کارخانه

اگر هیچ کدام از مراحل ذکر شده برای عیب یابی آنتن گوشی کارساز نبود، می‌بایست گوشی را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. سیستم عامل را دقیقا به همان حالتی می‌برید که زمان خرید گوشی داشته است. 

اگر این مرحله را پیاده کنید، تمامی داده‌های شما از روی گوشی پاک خواهند شد. همچنین باید در نظر داشته باشید که با بردن گوشی به تنظیمات کارخانه، تمامی برنامه‌های کاربردی نصب شده روی گوشی هم پاک می‌شوند و تنها داده‌هایی که آنها را روی کارت حافظه خارجی داشته‌اید، باقی خواهند ماند.

 

ترفند تقویت آنتن موبایل

 

پس قبل از آن که شروع به بردن گوشی به تنظیمات کارخانه نمایید، بایستی از تمامی داده‌های خود روی گوشی نسخه بکاپ تهیه کنید و آن را برای ریستور کردن دوباره، نزد خود نگه دارید.

اگر پس از طی مراحل بالا مشکل آنتن گوشی حل نشد، می‌بایست آن را برای عیب یابی پیشرفته تر، نزد کارشناسان تعمیرات موبایل و متخصص در تعمیرات آیفون ببرید.

مطالب مرتبط
همه چیز درباره کدهای کاربردی گوشی موبایل
بلاگ | راهنماي سرويس ها
همه چیز درباره کدهای کاربردی گوشی موبایل
کدهای کاربردی گوشی موبایل یکی از موضوعات جذاب و کاربردی برای کاربران است. در این مطلب به بررسی هر یک از انواع کدهای کاربردی گوشی موبایل...
فناوری جدید شاتل موبایل ، انتخاب دستی شبکه رادیویی در سیستم های هوشمند
بلاگ | خدمات سیم کارت
فناوری جدید شاتل موبایل ، انتخاب دستی شبکه رادیویی در سیستم های هوشمند
شاتل موبایل توانست انتخاب دستی و تغییر شبکه رادیویی در سیم کارت هوشمند را برای اولین بار در ایران فراهم کند. برای اولین بار سیم کارت شاتل...
اینترنت رایگان شاتل موبایل به سیم کارت اولی ها
بلاگ | اخبار اپراتورها
اینترنت رایگان شاتل موبایل به سیم کارت اولی ها
با خرید سیم‌کارت‌ شاتل موبایل به عنوان اولین سیم‌کارت خود، علاوه بر بسته‌های ارائه شده به همراه سیم‌کارت، بسته سه ماهه رایگان اینترنت، مکالمه...
بسته اینترنت تخفیف دار شاتل موبایل
بلاگ | راهنماي سرويس ها
بسته اینترنت تخفیف دار شاتل موبایل
با خرید سیم کارت شاتل موبایل می توانید از خدمات ویژه این شرکت استفاده کنید. خدمات شرکت شاتل موبایل عبارت از مکالمه درون و بیرون شبکه ، پیامک...
تعداد 2 نظر ثبت شده است
امتیاز کلی 5
2
0
0
0
0
شما چه امتیازی به "این مطلب" می دهید؟

 1. ana***@gmail.com

  عالی

 2. برای مشکل آنتن دهی ندارد تلفن همراه اول منطقه روستای کامشکان مشکل آنتن دهی دارد همراه مایل به نصب دکل هستید لطفا بااین شماره تماس بگیرید 09362955237

x
مای رند
قیمت گذاری سیم کارت
ثبت درخواست