خرید سیم کارت اقساطی ! دریافت شرایط اقساط
بلاگ | راهنماي سرويس ها

نحوه فعالسازی سرویس پشت خطی در تلفن همراه و ثابت

انتشار ۱۳۹۹/۸/۱۸ . بروز رسانی ۱۳۹۹/۱۱/۳ . محمد مهدی خان احمدلو . ۱۸۳۶۸ بازدید

قطعا شما هم دوست دارید که حین مکالمه از تماس نفر سوم نیز باخبر شوید! فرض کنید در حال مکالمه با فردی هستید و در همین حال نفر دیگری به شماره شما زنگ می‌زند؛ چنانچه سرویس پشت خطی یا انتظار مکالمه شما فعال نباشد، نفر سوم با بوق اشغال مواجه خواهد شد. اما سرویس پشت خطی این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید متوجه تماس نفر سوم نیز بشوید. علاوه بر این نفر سوم بوق اشغال دریافت نخواهد کرد. هنگامی که شخص سوم به شما زنگ می‌زند، شما صدای چند بوق کوتاه را می‌شنوید که به معنای داشتن پشت خطی است. 

سپس شما می‌توانید مکالمه خود را قطع کنید و با نفر سوم صحبت کنید و یا تماس شخص سوم را پاسخ ندهید. برای فعال کردن این سرویس در اپراتور های مختلف شما نیازمند انجام تنظیمات متفاوتی هستید. 

این تنظیمات در گوشی های اندروید و آیفون نیز تفاوت دارند و برای هر کدام مراحل خاصی باید طی شود. در ادامه تمامی تنظیمات لازم برای استفاده از سرویس انتظار مکالمه یا پشت خطی را برای شما توضیح خواهیم داد.

 

فعالسازی پشت خطی همراه اول

 

فعالسازی سرویس انتظار مکالمه همراه اول

برای فعالسازی سرویس انتظار مکالمه همراه اول باید دو نوع تنظیمات را انجام دهید. نوع اول تنظیمات مربوط به اپراتور است که با استفاده از یک کد دستوری صورت می‌گیرد و نوع دوم تنظیمات مربوط به تلفن همراه شماست.

ابتدا به سراغ تنظیمات مربوط به اپراتور می‌رویم. همراه اول کد پشت خطی ای در نظر گرفته تا با وارد کردن آن بتوانید سرویس انتظار مکالمه تان را فعال سازی کنید.

این سرویس برای تمامی مشترکین همراه اول به صورت رایگان قابل استفاده می‌باشد. برای فعالسازی این سرویس برای سیم‌ کارت های همراه اول کافی است کد پشت خطی همراه اول، #242*10* را شماره گیری نمایید. سپس تنظیمات مربوطه از طرف اپراتور برای شما ارسال خواهد شد. اما در کنار استفاده از این کد دستوری شما باید تنظیمات مربوط به گوشی خودتان را نیز انجام دهید. در ادامه مقاله درباره نحوه تنظیم سرویس انتظار مکالمه در گوشی های اندرویدی و آیفون صحبت خواهیم کرد.

کد های دستوری کاربردی همراه اول

اگر دنبال کد های دستوری مهم و کاربردی همراه اول هستید، این مقاله را از دست ندهید!

تنظیمات مربوط به پشت خطی برای همراه اول، ایرانسل و رایتل

تنظیمات مربوط به فعالسازی سرویس پشت خطی برای گوشی های اندروید و آیفون متفاوت است. همچنین برای فعالسازی سرویس انتظار مکالمه یا همان پشت خطی برای دو اپراتور ایرانسل و رایتل نیاز به استفاده از کد دستوری خاصی ندارید. اما برای پشت خطی همراه اول باید کد فعالسازی خاصی را وارد نمایید. کد فعالسازی پشت خطی همراه اول را در بالا ذکر کردیم، اگر مشترک همراه اول هستید، ابتدا کد مربوطه را وارد نمایید.

برای فعالسازی سرویس پشت خطی در گوشی خود تنظیماتی را انجام دهید و گزینه call waiting  را فعال نمایید. 

فعالسازی سرویس پشت خطی در گوشی های اندروید

برای فعالسازی سرویس پشت خطی در اندروید 6 به بالا مراحل زیر را انجام دهید:

  1. وارد قسمت تماس ها شوید.
  2. مطابق تصویر در بالای این صفحه شما سه نقطه را می‌بنید. بر روی این سه نقطه ضربه بزنید و گزینه settings (تنظیمات) را انتخاب کنید.
  3. سپس گزینه more settings را انتخاب کنید.
  4. حالا در این قسمت گزینه call waiting را فعال نمایید.

 

فعالسازی پشت خطی گوشی های اندروید

 

ممکن است روش فعال کردن پشت خطی در گوشی ها متفاوت باشد. بدین منظور روش دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده نمایید.

شما می‌توانید با شماره گیری کد دستوری #43* سرویس پشت خطی خودتان را فعال نمایید. اگر پیغام call waiting active را دریافت کردید یعنی این سرویس برای شما فعال شده است. با شماره گیری مجدد همین کد دستوری می‌توانید سرویس پشت خطی را غیر فعال نمایید. 

برای با خبر شدن از وضعیت فعال بودن یا عدم فعال بودن سرویس انتظار مکالمه هم می‌توانید از کد دستوری #*43* استفاده نمایید.

فعالسازی سرویس پشت خطی در گوشی های آیفون

اگر مشترک همراه اول هستید، ابتدا کد مربوط به سرویس پشت خطی همراه اول را وارد کنید. اما چنانچه مشترک اپراتور های دیگری هستید نیازی به استفاده از کد خاصی ندارید و فقط باید تنظیمات مربوط به تلفن همراه تان را انجام دهید.

در گوشی های آیفون نیز مانند گوشی های اندروید باید به دنبال گزینه call waiting  بگردید و آن را فعال کنید. برای اینکار مراحل زیر را انجام دهید:

  1. وارد settings (تنظیمات) شوید.
  2. گزینه phone را انتخاب کنید.
  3. حالا روی گزینه call waiting بزنید و آن را فعال کنید.

 

فعالسازی پشت خطی گوشی های آیفون

 

اکنون سرویس پشت خطی بر روی گوشی شما فعال شده است. برای غیر فعال سازی این سرویس کافی است همین مراحل را انجام دهید و در گزینه call waiting را غیر فعال نمایید.

فعالسازی پشت خطی در تلفن ثابت

سرویس پشت خطی برای تلفن های ثابت نیز قابل استفاده است. این سرویس بر روی تلفن ثابت دقیقا مانند تلفن همراه عمل می‌کند. هنگامی که شما در حال مکالمه با شخصی هستید و شخص سومی به شماره شما زنگ بزند؛ چنانچه سرویس پشت خطی شما غیر فعال باشد، شخص سوم با بوق اشغال مواجه خواهد شد. 

اما اگر پشت خطی را فعال کنید، شما چند بوق کوتاه خواهید شنید که به معنای وجود یک پشت خطی است. برای فعالسازی انتظار مکالمه یا همان پشت خطی باید در تلفن ثابت کد دستوری #43* را شماره گیری نمایید. بعد از شماره گیری کد دستوری، این سرویس برای شما فعال خواهد شد و در صورتی که قصد غیر فعال کردن پشت خطی را داشتید، کافی است مجددا همین کد دستوری را شماره گیری نمایید.

البته شرکت مخابرات خدمات دیگری نیز ارائه می‌دهد. برای مثال می‌توانید شماره تلفن ثابت را بر روی گوشی خود دایورت کنید. بدین ترتیب وقتی کسی به تلفن ثابت شما زنگ می‌زند، تماس آن فرد را بر روی تلفن همراه خود مشاهده خواهید کرد. حتی می‌توانید با همان گوشی تماس های دریافتی را جواب دهید.

البته همچنان خدمات دیگری نیز برای پشت خطی در تلفن ثابت وجود دارد. برای مثال می‌توانید برای پشت خطی ها آوای انتظار بگذارید. برای این کار می‌توانید به سایت شرکت مخابرات ایران مراجعه نمایید و از خدمات مخابرات مطلع شوید. برای فعالسازی اینگونه از سرویس ها نیز می‌توانید از همان سایت مخابرات اقدام نمایید.

پرسش های متداول

مهم ترین سوال کاربران این سرویس، درباره هزینه استفاده از سرویس پشت خطی است. این سرویس برای هیچ کدام از اپراتور ها و حتی تلفن های ثابت هزینه ای در بر ندارد. پرسش دیگر درباره عدم وجود گزینه call waiting در تنظیمات تلفن همراه است. چنانچه این گزینه را در مسیری که معرفی کردیم پیدا نکردید، مسیر زیر را امتحان نمایید:

  1. وارد قسمت settings(تنظیمات) شوید.
  2. بر روی گزینه supplementary service (خدمات تکمیلی) ضربه بزنید.
  3. در این قسمت گزینه call waiting را پیدا کنید و آن را فعال نمایید.

اگر باز هم موفق به پیدا کردن گزینه call waiting نشدید، می‌توانید از کد دستوری #43* استفاده نمایید.

شما چه تجربیاتی درباره پشت خطی داشته اید؟ با ما نظرات خود را به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط
هات اسپات چیست و چگونه هات اسپات آیفون را فعال کنیم؟
بلاگ | دنیای فناوری
هات اسپات چیست و چگونه هات اسپات آیفون را فعال کنیم؟
هات اسپات کردن، روشی برای اشتراک داده های تلفن همراه با دیگر دستگاه ها است. به طوری که بعد از فعال کردن هات اسپات گوشی خود، بقیه دستگاه...
هر آنچه که باید برای ارسال پیامک با خط تلفن ثابت بدانید
بلاگ | دنیای فناوری
هر آنچه که باید برای ارسال پیامک با خط تلفن ثابت بدانید
اگر متولد دهه شصت یا هفتاد باشید احتمالا در کودکی این سوال برای شما هم پیش آمده که چرا کنار اعداد چاپ شده روی دکمه‌های دستگاه تلفن حروف...
از سرویس تماس بان همراه اول چه می‌دانید؟ + آموزش فعالسازی
بلاگ | خدمات سیم کارت
از سرویس تماس بان همراه اول چه می‌دانید؟ + آموزش فعالسازی
تماس‌های دریافتی داشته‌اید اما چنانچه موبایل شما آنتن یا باتری نداشته باشد، تماس گیرنده به شما دسترسی پیدا نمی‌کند. اینجاست که استفاده از...
شبیه ساز اندروید را بهتر بشناسید+ لیستی از بهترین شبیه سازها
بلاگ | اپلیکیشن
شبیه ساز اندروید را بهتر بشناسید+ لیستی از بهترین شبیه سازها
شبیه ساز اندروید امکانی است که به کاربران اجازه استفاده از برنامه‌ها و بازی‌های اندرویدی را بدون داشتن تلفن هوشمند اندرویدی می‌دهد.
تعداد 0 نظر ثبت شده است
امتیاز کلی
0
0
0
0
0
شما چه امتیازی به "این مطلب" می دهید؟