وب سایت مای رند - مرکز خرید و فروش سیم کارت
ثبت نام ورود
خرید سیم کارت رند از شهر سیم

همراه اول اولین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه در کشور ایران است

شاید کمتر کسی تصور می کرد که روزی تلفن های همراه زندگی بشر را چنین تحت تاثیر خود قرار داده و با تغییرات شگرفی روبرو سازد به طوری که در لحظه به لحظه زندگی انسان ها حضور داشته باشد و بتواند نقس مهمی ایفا کند. اولین بار، مارتین کوپر یک تماس غیر تجاری را در سال 1973 یعنی سال 1352 شمسی برقرار کرد.

بیش از ربع قرن از تاسیس همراه اول می گذرد. شرکت مخابرات ایران ارتباطات سیار ایران همراه اول که در سال 1372 به عنوان اولین اپراتور ارائه دهنده شبکه تلفن همراه در کشور تاسیس شد تا کنون توانسته سهم قابل توجهی از بازار سیم کارت های ایرانی را ازآن خود کند. این شرکت در سال 89 با عرضه 5 درصدی از سهام خود در بورس، به سمت خصوصی سازی حرکت کرد.

اولین سیم کارت های ایران، به چند نفر از کارمندان نهاد ریاست جمهوری در همان سال 73 واگذار شد. بر اساس برخی شواهد تاریخی، در اولین آگهی واگذاری سیم کارت آمده بود: "فراخوان برای ثبت‌نام نخستین شبکه تلفن متحرک جیبی" این بدان معناس که در آن سال ها اساسا نام گوشی ها را حتی تلفن همراه نیز نگذاشته بودند و به تلفن متحرک جیبی معروف بوده اند!

 اپراتورهمراه اول

26 سال قبل به طور کلی موبایل پدیده ای تازه در جهان به شمار می رفت که در ایران نیز به عنوان یک کالای لوکس و تجملاتی شناخته می شد و هر کسی که یک گوشی داشت حتما فرد مرفه و دهک بالا به حساب می آمد.

در اولین دوره فراخوان برای ثبت نام سیم کارت، کمتر کسی ریسک خرید این کالای ناشناخته و هندوانه در بسته را نپذیرفت و تقریبا اولین دوره واگذاری سیم کارت ها با شکست مواجه شد. در این دوره واگذاری کمتر از 10 هزار سیم کارت به فروش رسید. به همین خاطر بود که مخابرات و شرکت پست در یک توافق دو جانبه به این نتیجه رسیدند که به افرادی که به عنوان بازاریاب برای فروش سیم کارت بتوانند همکاری کنند مبالغ خوبی به عنوان پاداش پرداخت نمایند.

اما خیلی ها با خرید سیم کارت زندگی خود را دچار تحول بزرگی کردند، چون چندی بعد سیم کارت هایی که خریده بودند به طرز ناگهانی گران شد و با فروش آن توانستند سود خوبی به جیب بزنند. تلفن همراه در ایران در یک پروسه شاید 15 ساله همه گیر شد و از یک کالای لوکس به یک نیاز تبدیل شد. هرچند در ابتدا رشد همه گیری موبایل در ایران کم بود و در سال دوم نام نویسی سیم کارت کم تر از 16 هزار مشترک در کشور وجود داشت اما این روند خیلی زود شدت گرفت و حتی گاهی برای ثبت نام سیم کارت شاهد ایجاد صف های طویل در مقابل مراکز مخابراتی و ثبت نام سیم کارت بودیم. این استقبال مردم به شکلی بود که موجب افزایش سرسام آور قیمت سیم کارت نیز شد و گاه برخی از این سیم کارت ها در آن زمان حتی تا 3 میلیون تومان نیز معامله می شد که قیمت بسیار بالایی در آن دوران به حساب می آمد.

حتما خاطرتان هست که چند سال پیش گزارش های زیادی از صدا و سیما پخش می شد که سوژه اصلی آن مشکلات آنتن دهی موبایل بود و مردم از مشکلات آن شکایت داشتند یا حتی در سال های اولیه مهم ترین مشکل موبایل این بود که در شهری به جز تهران هنوز تجهیزات مخابراتی وجود نداشت و البته در تهران نیز فقط در مناطق خاصی از شهر امکان مکالمه با تلفن همراه وجود داشت. در تهران کاملا مناطق آنتن دهی موبایل مشخص شده و البته این وسیله مهم ارتباطی فقط 12 ساعت در روز قابل استفاده بود.

اما امروزه ضریب نفوذ بالای 80 درصدی نشان از یک تحول و پیشرفت بزرگ در زمینه پوشش دهی خطوط تلفن همراه علی الخصوص همراه اول دارد. سال 1375 را می توان به عنوان سالی که اعتماد عموم مردم به خرید سیم کارت و استفاده از آن جلب شد نام برد. در این سال کم کم با افزایش نسبی شهر ها و همچنین بهبود وضعیت فنی، سیم کارت ها بیش از پیش مشتری پیدا کردند. همراه اول در این سال با جهشی حدود 300 درصدی، تعداد مشترکین خود را به 60 هزار نفر رساند که در 28 شهر پراکنده بودند؛ در پایان سال ۱۳۸۲ تعداد سیم کارت های فعال و به فروش رفته به ۳۴۴۹۸۷۸ رسید که یک رقم قابل توجه است.

همراه اول طی این سال ها همواره تمرکز خود را ابتدا روی ایجاد بستر هایی برای پوشش بهتر شبکه برای مکالمه صوتی گذاشته بود که پس از بهبود شرایط، این شرکت به سراغ راه اندازی سرویس پیام کوتاه نیز رفت. سرویس پیام کوتاه یا SMS در سال 80 برای استفاده مشترکین آماده شد؛ در این سال همراه اول با فراخوان هایی از افراد خواست تا در صورتی که می خواهند این سرویس را روی تلفن همراه خود فعال کنند با مراجعه به مراکز خدماتی این اپراتور، فرم های مربوط به ثبت نام پیامک را پر کرده و پروسه فعالسازی آن را طی کنند.

اما این که با چنین وقفه طولانی سرویس SMS در کشور به بهره برداری رسید، بیش از هرچیز دیگری مربوط به صفر بود زیرساخت های مکالمه صوتی در کشور و تلاش برای رساندن این زیرساخت ها به سطح مطلوب مربوط می شود. تهران اولین شهری بود که در آن ارسال و دریافت پیامک امکان پذیر شد و طی مدتی نه چندان طولانی، سایر شهر ها نیز به تهران اضافه شدند.

همراه اول

توضیحات کلی در مورد همراه اول

بخشی از تاریخچه اپراتور اول را در بالا ذکر کردیم اما اپراتور اول در حال حاضر به چه خدماتی مشغول است و چه رویکردی در آینده کاری خود و همچنین گذشته در پیش گرفته است؟

همراه اول که به عنوان اولین شرکت و اپراتور ارائه دهنده سیم کارت در کشور ما شناخته می شود، اساسا صاحب برترین سیم کارت های ایران از نظر قیمت و رندی است. این شرکت که از زیر مجموعه های وزارت پست و تلگراف به حساب می آمد، در سال 82 با مصوبه شماره ۷۶۰۱۶/۱۹۰۱ مورخ ۸۲/۰۴/۲۴ به صورت کلی از مخابرات جدا و قدم به قدم به یک شرکت خصوصی تبدیل شد.

همراه اول در سال 86 با برندسازی و طراحی نام و نشان تجاری جدید و البته رنگ و شعار ویژه قدم به عرصه رقابت گذاشت. اپراتور اول در حال حاضر به ارائه خدمات مختلفی در کشور می پردازد. این شرکت مشترکین خود را از اینترنت نسل 2، 3، 4 و 4.5 بهره مند کرده است. وای فای ثابت، سامانه همراه من، انواع سیم کارت اعم از سیم کارت کودک، سیم کارت دانشجو، سیم کارت دیتا و... نیز جزو خدمات قابل ارائه به مشتریان این اپراتور به حساب می آیند. همچنین مکالمه گروهی، سرويسFDN ، محدودیت مکالمه، اتصال به نمابر و ديتا، پیام کوتاه، پیام صوتی، تماس بان، پرداخت همراه، سرويس رومينگ بين‌الملل، انتقال و انتظار مكالمه و... را هم باید به لیست خدمات قابل ارائه از سوی اپراتور اول اضافه کرد.

Alternate توضیحات کلی درباره همراه اول

بررسی سرعت اینترنت همراه اول

همراه اول پس از پایان یافتن پروژه پیام کوتاه خود، مدتی بعد به سراغ راه اندازی سرویس دیتا رفت و در این زمینه نیز موفق عمل کرد. پس از پوشش دهی، سرعت اینترنت دومین فاکتور مهم برای مشترک به حساب می آید؛ این که بتوانید به اینترنت متصل شوید یک بحث است و این که با چه سرعت و کیفیتی بتوانید به شبکه دسترسی داشته باشید نیز بحث دیگری است که هر دو در جایگاه خود از اهمیت فراوانی برخوردار هستند.

اپراتور ها اولین بخش هایی بودند که توانستند طعم اینترنت پر سرعت را به مردم کشورمان بچشانند. اینترنتی که اساس درآمدش از حجم مصرفی است و در زمینه سرعت هیچ محدودیتی برای مشترکین ایجاد نمی کند. در چنین شرایطی، مشتریان به دنبال اپراتوری می گردند که سرعت بهتری را در شرایط مختلف به آن ها ارائه دهد.

در حال حاضر هیچ کدام از اپراتور ها نتوانسته اند میزان دسترسی به دیتای خود را در مقابل با دسترسی به سرویس مکالمه را تطابق دهند یعنی پوشش دیتا به سطحی برسد که در هر منطقه ای که سیم کارت امکان مکالمه داشته باشد در همان نقطه امکان دسترسی به دیتا نیز میسر شود. اما از نظر سرعت رقابت شدیدی بین اپراتورهای اول تا سوم شکل گرفته است. همراه اول در اردیبهشت ماه سال 97 توانست در حضور وزیر ارتباطات برای اولین بار در بستر MIMO اتصال پایداری با اینترنت داشته و رکورد یک گیگابیت بر ثانیه را به عنوان یک رکورد در کشور به ثبت برساند که از این نظر توانسته خود را به عنوان ارائه دهنده یک اینترنت با سرعت بالا در کشور ثابت کند. هرچند که این رکوردها را نمی توان تا چند سال آتی در گوشی های تلفن همراه مردم نیز به ثبت رساند تا آن ها نیز بتوانند لذت اینترنت یک گیگابایت بر ثانیه ای را بچشند و نیازمند ایجاد بسترهای فراوانی است که شاید چندسالی زمان ببرد.

 سرعت سیم کارت همراه اول

قیمت سیم کارت های دائمی و اعتباری همراه اول در بازار

همانطور که پیش از این توضیح داده شد، سیم کارت های همراه اول در بازار کشور از محبوبیت خاصی برخوردارند. بخاطر یونیک بودن شماره های این اپراتور طی سال ها و بی رقیب بودن آن، هم اکنون نیز شماره های اپراتور اول از محبوبیت و مقبولیت خاصی در بین مردم برخوردار است. شماره های دائمی آن نیز که اساسا به عنوان تنها شماره های دائمی شناخته شده و بقیه خطوط همگی اعتباری به حساب می آیند در حالی که اینطور نیست و این یک تصور غلط است که در جامعه شکل گرفته و کمتر کسی هست که شماره ای به جز 912 را به عنوان خط ثابت بشناسد!

به همین خاطر گاهی خطوط دائمی همراه اول از قیمت های نجومی برخوردار هستند که شاید صفر های قیمت های این خطوط را کمتر ایرانی بوده باشد که در حساب بانکی اش تجربه کند. مثلا خطوط رند و زیبای دائمی همراه اول گاهی تا چند میلیارد تومان نیز معامله می شود و بازار این قیمت گذاری ها حسابی داغ و جنجالی است.

اما اگر بخواهید یک سیم کارت معمولی همراه اول را تهیه کنید می توانید خیلی راحت به سایت اپراتور اول، مراکز مجاز فروش، مراکز مخابراتی و فروشگاه های ویژه همراه اول مراجعه نمایید. در این مراکز سیم کارت های غیر رند و معمولی دائمی همراه اول با قیمتی حدود 150 هزار تومان برای سیم کارت های دائمی و 10 تا 20 هزار تومانی به فروش می رسند. البته همراه اول در مناسبت های مختلف، حراجی های بزرگی برای سیم کارت های رند خود برگزار می کند که قیمت دقیقی روی این سیم کارت ها نمی توان گذاشت و نمی توان گفت که مثلا سیم کارت رند هزاری از آخر یا پله ای همراه اول فلان قدر می ارزد بلکه بستگی به نوع سیم کارت، شماره های آن و... دارد. اما سیم کارت های کارکرده این اپراتور نیز قیمتی هستند! و حتی سیم کارت هایی که زنگ خور دارند نیز در بازار معامله می شوند و از ارزش آن ها چندان رقم بالایی کم نمی گردد. پس حتی خرید سیم کارت های همراه اول را می توان به صورت یک سرمایه گذاری برای حفظ ارزش پول و سرمایه نیز به حساب آورد و از این روش نیز استفاده نمود.

 ثیمت سیم کارت همراه اول

تعرفه مکالمه سیم کارت دائمی و اعتباری همراه اول

اپراتور اول تقریبا یک سال است که تعرفه های سابق براین را برای مشترکین اعتباری و دائمی خود به صورت یکسان اعمال می کند؛ یعنی تعرفه های مکالمه و پیامک هرسیم کارت با سایر اپراتورها به صورت یکسان محاسبه می شود. به این ترتیب، تعرفه مکالمه در تاریخ نگارش این گزارش در تماس های همراه اول دائمی به تلفن ثابت، همراه اول، ایرانسل یا رایتل بصورت هر دقیقه 599 ریال محاسبه می شود.

در مورد سیم کارت های اعتباری نیز به همین شکل است یعنی مکالمه سیم کارت اعتباری با رایتل، ایرانسل، ثابت و همراه اول به صورت هر دقیقه ۸۹۹ ریال محاسبه می گردد.

همراه اول معیار محاسبه ترفه های خود را بر اساس ثانیه اعلام کرده است. یعنی اگر تعرفه مکالمه دقیقه ای 899 ریال است، این میزان برای هر ثانیه 14.98 ریال است. اگر مثلا 39 ثانیه مکالمه داشته باشید 449.5 ریال از اعتبار سیم کارت اعتباری تان کسر خواهد شد.

در مورد پیامک ها نیز، در سیم کارت های دائمی هر پیام کوتاه فارسی ۸۹ ریال و انگلیسی 222 ریال محاسبه می شود. در سیم کارت های اعتباری طبیعتا این رقمی کمی بیشتر است و هر پیام کوتاه فارسی 106 ریال و انگلیسی 264 ریال محاسبه می گردد.

همراه اول در جزئیات تعرفه های سایر خدمات خود نیز تفاوت هایی بین سیم کارت دائمی و اعتباری قائل است که در جدول زیر آن ها را بررسی می کنیم:

تعداد 8 نظر ثبت شده است
امتیاز کلی 4.5
7
0
0
0
1
شما چه امتیازی به "همراه اول" می دهید؟

  1. bmm***@gmail.com

    عالی بوده امتیاز 7

  2. عالییه خدا قوت

  3. پورجی نه،😂😂 فورجی

  4. میخوام سیکارت پورجی کنم

  5. میخام سیمکارت پورجی کنم

  6. 09192410789این شماره اماکنش هست داشته باشم

  7. خیلی عالیه.