دنبال آهنگ پیشواز میگردی ! دریافت آهنگ پیشواز
وب سایت مای رند
وب سایت مای رند
سیم کارت دلخواه خود را جستجو کنید
انتخاب اپراتور
نوع سیم کارت
وضعیت
محدوده قیمت (تومان)
نوع رند
لیست خدمات
قیمت گذاری سیم کارت
تشخیص نوع رند
خط کجاست ؟
فروش شگفت انگیز
فروش سیم کارت اقساطی

خرید سیم کارت

خرید تلفن ثابت

فروش اقساطی سیم کارت

راهنمای خرید

رمز دوم یکبار مصرف (رمز پویا) را چطور فعال کنیم؟

همزمان با گسترش روز افزون استفاده از اینترنت در کشور، بسیاری از کاربران اکثر کار های خود را از طریق اینترنت انجام می دهند. از طرفی همه گیر شدن گوشی های هوشمند نیز موجب شده بسیاری از امور روزانه مردم به کمک آن حل شود.

از زمان ظهور اینترنت بسیاری از امور مالی و بانکی با استفاده از اینترنت انجام می شد که کار را برای مشتری و بانک ها بسیار ساده می کرد. دیگر دغدغه داشتن پول نقد به همراه افراد و خطرات مختلف آن به فراموشی سپرده می شود و در نقل و انتقالات مالی نیز همه چیز با سرعت و امنیت بسیار بالا رخ می دهد. اما بسیاری از افراد هستند که از طریق اینترنت حتی کسب و کاری برای خود راه انداخته اند و از طریق شبکه های اجتماعی و ... به فروش کالا و خدمات خود مشغولند.

 

رمز دوم اینترنتی از کجا آمد؟

خرید و فروش خدمات و کالا در فضای مجازی و اینترنت نیازمند ساز و کار مطمئن برای در امان بودن و نهایت امنیت مراودات مالی است. دولت چند سالی است که رمز های دوم اینترنتی را به عنوان یک راهکار مطمئن برگزیده و از آن استفاده می کند. تاکنون میلیاردها تراکنش مالی در بستر فضای مجازی انجام شده است که هیچ گاه با مشکلات امنیتی روبرو نبوده اند. اساسا از نظر برنامه نویسی و ... یک ساز و کار ایرانی، میزبان میلیاردها تراکنش بوده است که به طور کلی با ضریب امنیتی بسیار بالایی انجام می شوند و تا کنون گزارش هایی مبنی بر رخنه و باگ های امنیتی در پروتکل های پرداختی کشور گزارش نشده است.

 

فیشینگ چیست و چه ارتباطی با رمز دوم یکبار مصرف دارد؟

اما چند سالی است پدیده ای جدید موجب سو استفاده بسیاری گردیده که دولت را به فکر راه چاره جدیدی برای پرداخت های اینترنتی انداخته است. پدیده ای که از آن سخن به میان آمد، فیشینگ نام دارد؛

فیشینگ در واقع روشی است که برخی افراد سودجو برای دسترسی به اطلاعات کارت های بانکی از آن استفاده می کنند. روش آن به این صورت است که فرد سودجو یا هکر، صفحه ای جعلی مشابه یا غیر مشابه با صفحات پرداخت معمول ایجاد می کند و از کاربران می خواهد برای دریافت کالا یا خدمات در این سایت اطلاعات حساب خود را وارد و اقدام به خرید اینترنتی کنند. به این شکل فرد به محض وارد کردن اطلاعات خود، در واقع شماره کارت، رمز دوم، تاریخ انقضا و... را برای هکر ارسال می کند و او به سادگی می تواند تمام موجودی حساب را خالی کرده و بدون این که ردی از خود به جای بگذارد به یک کلاهبرداری حرفه ای دست بزند.

رمز دوم یکبار مصرف و فیشینگ

 

رمز دوم یکبار مصرف،راه حل جلوگیری از فیشینگ

حالا بانک مرکزی به این فکر افتاده که روش هایی که برای فیشینگ وجود دارد را ازبین ببرد تا مسئله صفحات جعلی عملا بی فایده شود. دولت مدت هاست که از رمز های دوم یکبار مصرف سخن می گوید و البته مدتی پیش نیز این رمز ها را به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار داد و حالا پس از رفع ایرادات و مشکلات مربوطه و دیده شده در طرح ابتدایی، این رمز ها از ابتدای دی ماه لازم الاجرا هستند و باید با رمز های دوم ثابت خداحافظی کرد.

 

رمز دوم یکبار مصرف چگونه کار می کند؟

حالا اما سوال مهم این است که اساسا این رمز های دوم به چه شکل کار می کنند و کارکردشان چیست؟

هنگامی که شما اقدام به خرید اینترنتی می کنید با رمز های پویا (رمز دوم یکبار مصرف)، دیگر نیازی به وارد کردن رمز دوم ندارید. بلکه می بایست رمزی را به عنوان رمز دوم وارد کنید که از اپلیکیشن بانک مربوطه دریافت نموده اید را به جای رمز دوم ثابت خود وارد صفحه پرداخت کنید. در واقع در هر بازه زمانی عموما 60 ثانیه ای شما یک عدد از اپلیکیشن خود می گیرید که برای همین مدت زمانی به عنوان رمز دوم یکبار مصرف شما فعال خواهد بود و می توانید از آن استفاده کنید.

اما پس از این زمان چه اتفاقی رخ می دهد؟ رمز دوم پویا پس از این مدت زمانی منقضی می شود و درگاه پرداختی شما عملا دیگر این رمز را به رسمیت نمی شناسد و باید مجددا از اپلیکیشن خود یک رمز دوم پویای دیگر درخواست بدهید. هربار که رمز پویا دریافت کنید، به همان میزان ابتدایی محدودیت زمانی دارید و می بایست در همین بازه زمانی محدود، عملیات بانکی خود را پایان دهید.

رمز دوم یکبار مصرف

 

آیا رمز دوم یکبار مصرف (رمز پویا) می تواند در مقابل سرقت های اینترنتی کمک کننده باشد؟

رمز دوم یکبار مصرف، رمزی است که در لحظه تغییر می کند. مبتنی بر پیام کوتاه و یا اپلیکیشن است. فقط کسی که به پیام کوتاه متصل به حساب بانکی دسترسی دارد یا کسی که اپلیکیشن ثبت شده در بانک را در اختیار دارد می تواند از این رمز دوم جدید استفاده کند. پس اساسا تلاش برای دسترسی به رمزی که چند ثانیه بیشتر فعال نمی ماند چندان منطقی به نظر نمی رسد.

از طرفی با توجه به محدودیت زمانی فعالیت این رمز های دوم، فرد سو استفاده گر اساسا امکانی برای هک یا دسترسی به آن ندارد. هرچند به اعتقاد کارشناسان، با رمز های پویا نیز با هم امکان سرقت های اینترنتی به صفر نمی رسد. اما تقریبا مردم از شر صفحات جعلی خلاص می شوند و دیگر فیشینگ راهکار موفقی برای خالی کردن حساب های کاربران قربانی به حساب نمی آید.

اگر بخواهیم ساده تر مسئله را باز کرده و توضیح دهیم، می توان گفت صفحات فیشینگ در بازه زمانی فعالیت رمز پویا، نمی توانند رمز را به هکر و فرد سو استفاده گر برسانند و عملا رمز منقضی شده و کارکرد خود را از دست می دهد. مگر این که در لحظه قربانی شدن کاربر، هکر بتواند رمز دوم او را مورد استفاده قرار دهد و قبل از منقضی شدن رمز دوم پویا، حساب او را خالی و مورد دستبرد قرار دهد.

فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف

 

آیا رمز دوم یکبار مصرف پویا بانک OTP می تواند از کلاهبرداری جلوگیری کند؟

در هر صورت رمز های دوم پویا در مورد صفحات فیشینگ می توانند بهترین عملکرد را از خود به جای بگذارند اما در مواردی که کلاهبرداران به روش های تماس تلفنی و ... رمز را از شخص صاحب کارت دریافت می کنند، رمز های دوم پویا چندان کارایی نخواهد داشت.

به همین خاطر نمی توان سرقت های اینترنتی و فیشینگ را به طور کامل و صد در صدی رفع کرد. اما می توان میزان آن ها را به طرز قابل توجهی کاهش داد. به شکلی که فیشینگ عملا کاری بسیار دشوار و هزینه بر برای سارقان اینترنتی به حساب خواهد آمد.

 

آموزش فعالسازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک ملی با اپلیکیشن 60 شصت

در حال حاضر بانک ملی برای فعالسازی و استفاده مشتریان خود از اپلیکیشن 60 شصت رمز پویای این بانک (رمز دوم یکبار مصرف)، الزامی برای مراجعه حضوری به شعب قرار نداده است.

  • مرحله یک: مراجعه به سایت بانک ملی

برای فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف کافی است به سایت بانک ملی مراجعه و اپلیکیشن این بانک را برای تولید رمز دوم یکبار مصرف نصب کنید.

  • مرحله دوم: تکمیل ثبت نام

پس از نصب می بایست ثبت نام خود را تکمیل کنید. برای تکمیل روند ثبت نام یک کد فعالسازی به شماره تلفن اعلامی شما ارسال می شود که پس از وارد کردن آن ثبت نام در اپلیکیشن کامل می گردد.

رمز دوم یکبار مصرف بانک ملی
  • مرحله سوم: مراجعه به خودپرداز

اما برای اینکه اپلیکیشن 60 به شما خدمات رسانی کند، می بایست به خودپرداز های بانک ملی مراجعه کنید. به همین منظور پس از وارد کردن کارت در خودپردازهای این بانک و وارد کردن رمز اول، به منوی عملیات رمز وارد شده و نسبت به تخصیص رمز دوم یکبار مصرف اقدام نمایید.

  • مرحله چهارم: ثبت شماره تلفن

در این مرحله، از شما یک شماره تلفن خواسته می شود که باید شماره تلفن متصل به حساب خود را در این قسمت وارد نمایید. سپس رسید خودپرداز را که حاوی یک کد فعالسازی است را دریافت کرده و مجددا به اپلیکیشن 60 مراجعه نمایید.

  • مرحله پنجم: فعالسازی اپلیکیشن ۶۰

در این مرحله کد فعالسازی را وارد نموده و دکمه اتصال حساب را لمس نمایید. پس از آن یک کد 140 کاراکتری را نیز در اپلیکیشن وارد نمایید! دقت کنید که تمامی 140 کاراکتر به صورت کامل کپی و وارد این بخش شوند. به این ترتیب اپلیکیشن به صورت کامل برای شما فعال می شود.

در هر خرید اینترنتی می توانید از این اپلیکیشن برای تولید رمز یکبار مصرف ویژه حسابتان استفاده نمایید. نکته ای که در مورد اپلیکیشن 60 باید مورد توجه قرار گیرد این است که این برنامه در زمان تولید رمز دوم پویا یا همان رمز دوم یکبار مصرف نیازی به اینترنت نداشته و می تواند بصورت آفلاین نیز کد های جدیدی در اختیار کاربر قرار دهد.

 

دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک ملی روش دیگری نیز دارد. این روش برای افرادی مناسب است که گوشی هوشمند ندارند و یا نمی‌خواهند نرم‌افزار دانلود کنند. اولین کاری که باید بکنید این است که کد #60*737* (ستاره 737 ستاره 60 مربع) را وارد کنید. بعد از آن، عملیات ثبت‌نام اولیه، فعال‌سازی و تولید رمز اولیه به صورت خودکار برای شما انجام خواهد شد. بعد از ثبت، یک کد فعال‌سازی اولیه از طریق پیامک برای شما ارسال خواهد شد. از این به بعد هر زمان که نیاز داشته باشید، می‌توانید از طریق کد USSD رمز دوم‌تان را دریافت کنید.

 

فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف بانک ملت با سامانه رمزنگار ملت

مراحل فعالسازی رمز پویا برای بانک ملت نیز همچون بانک ملی است و فعلا نیازی به مراجعه حضوری به شعب وجود ندارد. فرد میتواند با مراجعه به سایت بانک ملت، اپلیکیشن رمزنگار ملت را با توجه به نوع تلفن همراه خود دریافت و نصب نماید.

پس از نصب برنامه و اطمینان از صحت عملکرد آن، به یکی از دستگاه های خودپرداز بانک ملت مراجعه کنید.

در خودپرداز پس از وارد کردن کارت بانکی و رمز اول، به منوی تغییر رمز و صفحه خدمات رمز پویا مراجعه نمایید. فعالسازی سامانه رمزنگار ملت را انتخاب نمایید تا یک کد فعالسازی برای شماره تلفن همراه شما ارسال شود. این کد فعالسازی را در رمزنگار وارد کرده و رمز اپلیکیشن خود را تعیین نمایید.

در مرحله بعد می توانید کارت یا کارت های بانک ملت را به سامانه رمزنگار اضافه کنید.

پس از این مراحل، اپلیکیشن آماده ارائه رمز دوم برای هر تراکنش اینترنتی شما را خواهد داشت و می توانید بدون مشکل و دغدغه رمز دوم یکبار مصرف را از این برنامه دریافت کنید.

رمز دوم یکبار مصرف بانک ملت

 

اما سامانه رمزنگار بانک ملت یک نسخه پیامکی برای رمز دوم یکبار مصرف نیز دارد. بسیاری از افرادی که گوشی هوشمند ندارد این دغدغه را مطرح می کردند که چطور می خواهد به رمز دوم یکبار مصرف که در اکثر بانک ها صرفا با اپلیکیشن قابل ارائه است دسترسی داشته باشند. شاید به همین خاطر مجبور به صرف هزینه میلیونی و حتی خرید یک گوشی هوشمند شوند!

بانک ملت برای افرادی که گوشی های ساده نیز دارند امکان دریافت رمز دوم اینترنتی را از طریق سیم کارت فراهم کرده است. برای فعالسازی نسخه پیامکی آن می بایست به یکی از دستگاه های خودپرداز مراجعه کرده و همان مراحل دریافت رمز دوم یکبار مصرف با استفاده از اپلیکیشن را طی کنید. در موقع تغییر رمز و خدمات رمز پویا، می بایست نسخه پیامکی را انتخاب کنید.

در صفحه جدید، شماره همراه متصل به حساب شما به نمایش در می آید که باید صحت آن را تایید نمایید. پس از آن یک پیامک فعال سازی و راهنما از سوی بانک به شماره تلفن همراه شما ارسال می شود.

حالا شما باید چهار رقم آخر کارت بانکی فعال خود را به شماره 30003303 پیامک کنید تا رمز پویای کارت برای شما ارسال شود. پس از این که درخواست دریافت رمز پویا داشتید، یک پیامک حاوی رمز دوم یکبار مصرف 7 رقمی از طریق سرشماره Bank Mellat برای شما پیامک می شود که می توانید از آن در تراکنش های خود استفاده کنید.

 

روش دریافت رمز دوم یکبار مصرف پویا بانک پاسارگاد با کد دستوری USSD

هر کدام از بانک ها در حال حاضر برای رفاه حال مشتریان خود، نوعی از ارائه رمز دوم یکبار مصرف را به مشتری پیشنهاد می دهند که می تواند از آن طرق به رمز پویا دسترسی داشته باشد. برخی بانک ها صرفا روش اپلیکیشن را دارند و برخی حتی این امکان را از طریق کدهای دستوری فراهم کرده اند. به این ترتیب که فرد با شماره گیری یک کد دستوری می تواند خیلی سریع به رمز پویا دسترسی داشته باشد.

رمز دوم یکبار مصرف بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد از جمله بانک هایی است که علاوه بر راه های متداول دیگر، از کد دستوری نیز برای رساندن رمز دوم یکبار مصرف به مشتریان خود بهره برده است. اگر از مشتریان این بانک هستید و پیش از این رمز دوم یکبار مصرف را فعال کرده اید می توانید با شماره گیری کد دستوری *720# به سادگی به رمز دوم خود دسترسی داشته باشد. پس از شماره گیری این کد، گزینه 6 رمز پویای کارت است، که با انتخاب آن به منوی جدیدی وارد می شوید. در این قسمت کارت خود را انتخاب می کنید و پس از آن رمز دوم برای شما پیامک می شود و می توانید از آن استفاده کنید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

1 2 3 4 5

اولین نفری باشید که نظر میدهید.