سیم کارت گردشگری و آشنایی با مزیت های ویژه آن برای گردشگران

در این مطلب سعی می کنیم تا توضیحات کامل در ارتباط با سیم کارت گردشگری و مزیت های آن برای مسافران و گردشگران و همچنین نحوه خرید و فعالسازی آن ارائه کنیم.

ایران یکی از کشور هایی است که بخاطر تاریخ غنی که دارد، از نظر آثار بجای مانده از سال های دور و همچنین فرهنگ خاص خود همواره مورد توجه جهانیان قرار داشته است. این توجه ویژه موجب شده است که بسیاری از گردشگران، کشورمان را برای سفر به عنوان یک کشور خارجی با تاریخی چندین هزار ساله و همچین فرهنگ خاص انتخاب کنند.

سیم کارت گردشگری و آشنایی با مزیت های ویژه آن برای گردشگران

حدود چهار سال پیش بود که سازمان میراث فرهنگی از خدمات ویژه ای برای گردشگران خارجی که به ایران می آیند خبر داد که بتوانند از میراث به جای مانده از گذشته به راحتی دیدن کنند و در زمینه ارتباطات و اینترنت نیز مشکلات قبل را نداشته باشند.

این خدمت ویژه، سیم کارت های خاصی بود که به این افراد تحت عنوان سیم کارت گردشگری داده می شود.

سیم کارت های گردشگری البته مختص خارجی ها نیست، اما برای آن ها خدمات ویژه ای ارائه می دهد. بر اساس اظهارات معاون گردشگری وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری،  این سیم کارت به دو زبان انگلیسی و عربی اطلاعات مربوط به جاذبه‌های گردشگری ایران را در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهد‌، به اینترنت دسترسی آسان‌تری دارد و دارای مالتی‌مدیا‌، GPS و با قابلیت یک Handbook است.

این سیم کارت ها برای دیگر افرادی که عادت به سفر دارند و به گشت و گذار در طبیعت کشورمان علاقمند هستند نیز بسیار مناسب است. سیم کارت گردشگری از جمله سیم کارت های اعتباری به حساب می آید که افرادی که آن را تهیه می کنند برای تماس با خارج از کشور و تماس های بین المللی دیگر ملزم به پرداخت هزینه های گزاف مکالمه با خارج از کشور نیستند. همچنین می توانند از سرویس های دیگر مانند پیام کوتاه و اینترنت پر سرعت نیز استفاده کنند.

افرادی که به ایران می آیند تنها با ارائه یک پاسپورت معتبر توسط خودشان یا مسئولان تور، می توانند به راحتی سیم کارت گردشگری را در مرزهای ورودی‌، فرودگاه‌های بین‌المللی، کیوسک‌های اطلاع‌رسانی و یا آژانس‌های گردشگری کشور تهیه و استفاده نمایند.

مدتی پیش این سیم کارت ها در مشهد نیز بصورت جدی وارد فاز عملیاتی قرار گرفت و فروش آن به زائران، مسافران و گردشگران آغاز شد. سیم کارت های گردشگری که در این شهر در 23 نقطه و پایگاه قابل خرید هستند.

ایرانسل سال هاست در این زمینه فعالیت می کند،  این شرکت جزو معدود اپراتور هایی است که این سیم کارت ها را تحت عنوان سیم کارت گردشگر به فروش می رساند. سیم کارت گردشگر با سه تعرفه مختلف در حال حاضر در دسترس هستند، نوع اول سیم کارت گردشگر 30 هزار تومان قیمت گذاری شده است. نوع دوم نیز 43 هزار تومان به فروش می رسد و نوع سوم سیم کارت گردشگر ایرانسل نیز 58 هزار تومانی است. این سیم کارت ها با توجه به خدماتی که ارائه می دهند و میزان آن، در قیمت ها متفاوت هستند. هرچند این سیم کارت ها مصوب دولتی دارند و باید با همین قیمت ها به دست گردشگران برسند، اما گاها برخی افراد سودجو از ناآگاهی گردشگران خارجی سو استفاده می کنند و این سیم کارت ها را به قیمت های گزاف به دست آن ها می رسانند.

افرادی که قصد خرید این سیم کارت ها را دارند، باید پاسپورت خود را به پایگاه های مستفر این نوع سیم کارت ها در مراکز فوق الذکر تحویل دهند تا پس از بررسی مدارک و اسکن آن ها، سیم کارت گردشگر در اختیارشان قرار بگیرد.

البته این سیم کارت ها، فقط برای یک ماه قابل استفاده هستند و در هر صورت، پس از یک ماه برای همیشه خاموش می شوند و دیگر ارائه سرویسی به مشترکان نخواهند داشت.

ایرانسل به مشتریان خود این تضمین را داده است که با خرید سیم کارت گردشگر، از پر سرعت ترین اینترنت داخل کشور آن ها را بهره مند سازد و همچنین در آنتن دهی، ارسال پیامک و تماس نیز هیچ محدودیت و مشکلی نداشته باشند. پس بخاطر محدودیت زمان استفاده، هیچ محدویتی در خدمات و ارائه آن گریبانگیر مشترکین این سیم کارت ها که اغلب افراد خارجی نیست هستند نخواهد شد.

سیم کارت گردشگری و آشنایی با مزیت های ویژه آن برای گردشگران

ایرانسل، برای سیم کارت گردشگر نوع اول، که 30 هزار تومان قیمت دارد، یک ماه اعتبار در نظر گرفته است و همچنین این سیم کارت ها 4 هزار تومان نیز شارژ اولیه دارند. 1.5 گیگا بایت اینرنت نیز در این سیم کارت ها گنجانده شده است.

سیم کارت های گردشگر نوع دوم از نظر قیمتی به صرفه تر از سیم کارت گردشگر نوع اول هستند. در این سیم کارت ها که 43 هزار تومان قیمت دارند، 14 هزار تومان شارژ اولیه در نظر گرفته شده و همچنین 3 گیگا بایت اینترنت دارد. به همین خاطر از نظر قیمت بسیار به صرفه تر از نوع اولی هاست.

اما سیم کارت گردشگر نوع سوم 58 هزار تومان قیمت دارد. شارژ اولیه آن نیز 22 هزار تومان است و 5 گیگا بایت اینترنت را نیز در خود گنجانیده است.

با بررسی سه نوع سیم کارت گردشگری که توسط اپراتور دوم یعنی ایرانسل به گردشگران قابل ارائه است، می توان به این نتیجه رسید که سیم کارت های نوع سوم در صورتی که مصرف اینترنت فرد نسبتا بالا باشد، طی مدت زمان اقامتش در ایران می تواند گزینه بهتری نسبت به سیم کارت های گردشگر نوع اول و نوع دوم باشد نیاز های بیشتری را از مشترکین رفع کند.

نکته ای که ایرانسل در مورد سیم کارت های گردشگر لحاظ کرده این است که به محض اینکه آن را در گوشی تلفن همراه قرار دهید قابل استفاده خواهد بود و دیگر مدت زمان زیادی را نباید منتظر بماند تا فعال شود.

شاتل نیز در سایت خود از فروش و ارائه سیم کارت گردشگری خبر داده است و این سیم کارت ها نیز فیلد بخصوص خود را در سایت شاتل موبایل به خود اختصاص داده است.

شاتل در توضیح این سیم کارت ها نوشته است: این سیم‌کارت اعتباری است و برای گردش‌گران و مسافرانی که به ایران سفر می‌کنند، در نظر گرفته شده است. این سیم‌کارت سرویس‌های مکالمه، پیامک و اینترنت را در سراسر ایران در اختیار گردش‌گران قرار می‌دهد. گردش‌گران می‌توانند با سیم‌کارت‌های گردش‌گری شاتل موبایل به آسانی با دوستان، خانواده و همکاران خود در ایران و دیگر کشور‌ها ارتباط برقرار کنند. این سیم‌کارت با بسته‌های خاص و با تاریخ انقضای متغیر در اختیار گردش‌گران خارجی قرار خواهد گرفت. سیم‌کارت گردش‌گری شاتل موبایل با امکانات ویژه گردش‌گران به زودی عرضه می‌شود.

این شرکت اما با توجه به این که هنوز سیم کارت گردشگری را عملیاتی نکرده است، تعرفه های مربوط به آن را نیز ننوشته است.

سیم کارت گردشگری و آشنایی با مزیت های ویژه آن برای گردشگران

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

1 2 3 4 5

 

بدون نظر