بلاگ | راهنماي سرويس ها

آموزش رومینگ ایرانسل ، همراه اول و رایتل و نحوه غیرفعالسازی

انتشار ۱۳۹۸/۷/۱۳ . بروز رسانی ۱۳۹۹/۳/۷ . سایت مای رند . ۱۵۵۳۰ بازدید

وقتی به خارج از کشور سفر می کنید شاید تصور کنید که استفاده از سیم کارت ایرانی تان غیر ممکن است. اما رومینگ موجب می شود که بتوانید از سیم کارت داخلی تان در سفر خارجی نیز بهره ببرید. رومینگ امکانی است که وقتی شما از محدوده پوشش دهی یک اپراتور داخلی خارج شده و کشور دیگری می روید و در آن جا با استفاده از تجهیزات و آنتن های اپراتور خارجی از سیم کارت داخلی تان استفاده کنید و دیتا، صوت، پیامک و ... ارسال یا دریافت نمایید. اهمیت کار آنجا بیشتر می شود که معمولا قیمت سیم کارت های خارجی بسیار بالاست.

رومینگ به این صورت عمل می کند که وقتی شما در خارج از مناطق پوشش دهی اپراتورتان قرار دارید در صورتی که اپراتور شما با یک اپراتور خارجی قرارداد همکاری در زمینه رومینگ داشته باشد، می توانید با فعال سازی رومینگ تلفن همراه خود، از پوشش شبکه اپراتور خارجی استفاده کنید. پس لازمه برقراری رومینگ، داشتن قرارداد اپراتور شما و اپراتور خارجی است. 

البته استفاده از پوشش شبکه اپراتور های داخلی هم امکان پذیر است که به آن رومینگ ملی گفته می شود.

خرید بسته رومینگ


خرید بسته رومینگ همراه اول ، ایرانسل ، رایتل و آشنایی با تعرفه های رومینگ بین الملل

براساس آخرین آمار و گزارش ها، همراه اول با ۲۷۱ اپراتور در ۱۱۲ شرکت قرارداد همکاری در زمینه رومینگ بین الملل دارد. البته این آمار مختص سیم کارت های دائمی است و اعتباری ها فقط در 56 کشور می توانند از رومینگ استفاده کنند.

رومینگ در خطوط همراه اول که ماقبل تاریخ بهمن ۹۲ خریداری شده اند غیرفعال است و برای سایر سیم کارت ها به محض روشن کردن رومینگ در تلفن همراه یا گاه بصورت اتوماتیک فعال می شود. همچنین شماره های با پیش شماره ۰۹۱۰ نیز رومینگ فعال ندارند. مشترکین همراه اولی که رومینگ برای آن ها فعال نیست می توانند با مراجعه به دفتر خدمات پیشخوان یا نمایندگی های همراه اول، این امکان را برای خود فعال کنند.

همچنین با شماره گیری کد دستوری *۱۰*۲۹# یا *۱*۶# نسبت به فعال سازی رومینگ خود اقدام نمایند.

برای اطلاع از تعرفه های رومینگ همراه اول، سه راه پیش رو دارید. اول تماس با 9990 است. سامانه 9990 از طریق اپراتور ها و یا تلفن گویا می تواند شما را به خوبی راهنمایی کند. روش دوم، ارسال یک پیامک از سیمکارت خود، حاوی نام کشور مقصد به 8070 می باشد. با ارسال این پیامک تعرفه های گفت و گو، ارسال پیامک و... برای شما فرستاده می شود.

همچنین سامانه 990009 نیز در این راستا به شما کمک می کند، برای استفاده از این سامانه نیز کافی است R یا نام کشور و یا کد کشور را ارسال نمایید؛ البته دقت داشته باشید که کد کشور را نباید همراه با صفر وارد کنید.

ایرانسلی ها برای فعال سازی رومینگ کافی است که #۱*۱۱۱۱* را شماره گیری کرده یا با اپلیکیشن ایرانسل من، آن را فعال نمایند. اپراتور دوم در 158 کشور رومینگ فعال دارد و مشترکین آن می توانند در این کشورها از رومینگ استفاده کنند. تعرفه های رومینگ بسته به کشور مقصد شما متفاوت است؛ ایرانسل تعرفه تمام کشور ها را در سایت خود قرار داده است که می توانید از آن استفاده کنید.

اپراتور سوم، نسبت به دو اپراتور اول و دوم پوشش کمتری در ارائه خدمات رومینگ دارد. آن طور که سایت رایتل نوشته است، فعالسازی رومینگ از طریق تنظیمات گوشی در دسترس می باشد. رایتل بر اساس نوع سیستم عامل مشترک و همچنین ورژن آن، آموزش فعالسازی رومینگ را قرار داده است.

تماس بین الملل با رومینگ


کد دستوری قطع رومینگ همراه اول ، ایرانسل و رایتل

البته اگر از فعال بودن رومینگ خود پشیمان شده اید هم می توانید آن را با کدهای دستوری، غیر فعال کنید. همراه اول همان دو کد دستوری *۱۰*۲۹# یا *۱*۶# را برای فعالسازی و یا غیر فعالسازی رومینگ بین الملل پیشنهاد کرده است. 

همچنین برای غیرفعال سازی رومینگ بین الملل ایرانسل نیز #۲*۱۱۱۱* را شماره گیری یا از طریق ایرانسل من آن را غیر فعال نمایید. رایتل نیز تا لحظه نگارش این گزارش، هیچ کد دستوری برای فعال یا غیرفعالسازی رومینگ بین الملل خود در نظر نگرفته است.

مطالب مرتبط
نرخ آبونمان تلفن ثابت مخابرات 4 برابر شد
بلاگ | اخبار اپراتورها
نرخ آبونمان تلفن ثابت مخابرات 4 برابر شد
مجمع عمومی فوق العاده شرکت مخابرات ایران به افزایش حق اشتراک تلفن ثابت در کل کشور داد. این حق اشتراک در ۶ سطح اعمال می‌شود که اعداد بین...
همه چیز درباره خدمات مبتنی بر محتوا و پیامک های تبلیغاتی
بلاگ | اخبار اپراتورها
همه چیز درباره خدمات مبتنی بر محتوا و پیامک های تبلیغاتی
خدمات محتوایی یا خدمات مبتنی بر محتوا یا سرویس ارزش افزوده یا VAS مجموعه ای از خدمات غیر پیامکی و خدمات پیامکی جانبی اپراتورهای MCI و Irancell...
اطلاعات کاربران رایتل در دست هکرها + جزییات دقیق
بلاگ | اخبار اپراتورها
اطلاعات کاربران رایتل در دست هکرها + جزییات دقیق
در 13 خرداد 99 زمزمه ها و اخبار ضد و نقیضی میان کاربران اینترنتی دست به دست می شد که خبر از لو رفتن اطلاعات مشتریان اپراتور رایتل می داد...
در پرداخت فطریه مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشید + روشهای پرداخت امن
بلاگ | دنیای فناوری
در پرداخت فطریه مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشید + روشهای پرداخت امن
سرهنگ محمد اقبالی در خبرگزاری ها اعلام کرد: با توجه به اینکه عید سعید فطر نزدیک است، مردم مراقب کلاهبرداری های موجود با ترفند دریافت کمک‌های...
تعداد 1 نظر ثبت شده است
امتیاز کلی 3
0
0
1
0
0
شما چه امتیازی به "این مطلب" می دهید؟