وب سایت مای رند - مرکز خرید و فروش سیم کارت
ثبت نام ورود
خرید سیم کارت رند از شهر سیم
بلاگ | سیم کارت

چشم انداز ۱۰ ساله اپراتورهای مجازی موبایل

انتشار ۱۳۹۴/۶/۲۳ . ۱۶۱۳ بازدید
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پیش بینی می شود ظرف ۱۰ سال آینده، ۱۳ میلیون نفر، مشترک اپراتورهای مجازی موبایل در کشور شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر عمیدیان امروز در همایش «بررسی موفقیت یا ناکامی اپراتورهای مجازی تلفن همراه» که قرار است به زودی وارد بازار ارتباطات کشور شوند، اظهار داشت: براساس آمارهای منتشر شده تا سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۹۹۲ اپراتور مجازی موبایل در دنیا فعال بوده است و سهم بازار این اپراتورها تا سال ۲۰۱۲ حدود ۱.۹ درصد برآورد می شود.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۳۸ میلیون ارتباط در اپراتورهای مجازی موبایل شکل گیرد، اضافه کرد: در حوزه آماری رشد این اپراتورها در بازه زمانی مذکور برای آمریکای جنوبی ۳۴ درصد، آفریقا ۳۲ درصد و آسیای میان ۴۴ درصد خواهد بود و سهم بازار این اپراتورها، در سال ۲۰۱۹ به ۳.۱ درصد می‌رسد.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: تمامی کشورهای دنیا زمانی که به حالت اشباع در حوزه موبایل می‌رسند، به سمت اپراتورهای مجازی حرکت می‌کنند. به عنوان مثال روسیه زمانی که ضریب نفوذ موبایلش به ۱۷۰ درصد رسید وارد این حوزه شد و ما هم اگر حد اشباع کشور را ۸۰ درصد بگیریم اکنون با ضریب نفوذ ۸۵ درصدی، موبایل در ایران به حالت اشباع رسیده است.

عمیدیان با اشاره به وضعیت بازار ارتباطات کشور و ضرورت ورود اپراتور چهارم یا مجازی به این بازار، خاطرنشان کرد: اکنون در کشور ۶۷ میلیون مشترک فعال وجود دارد و ۱۲۹ میلیون سیم‌کارت فروخته‌ شده است؛ در همین حال ۱۹ میلیون مشترک اینترنت GPRS و یک میلیون و ۷۰۰ هزار مشترک نسل سوم - ۳G - در کشور داریم و ضریب نفوذ حوزه ارتباطات سیار ۸۵ درصد با پوشش ۹۴ درصد جغرافیای کشور برآورد می شود.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه در حال حاضر اپراتور رایتل ۴ درصد بازار موبایل را در اختیار دارد و همراه اول و ایرانسل نیز به ترتیب دارای ۵۱ و ۴۵ درصد سهم این بازار هستند که مجموع این دو اپراتور ۹۶ درصد بازار همراه را در اختیار دارند گفت: اپراتورهای حقیقی اعتبار و زیرساخت موردنیاز برای ارائه خدمات به مشترکان را تاکنون ایجاد کرده‌اند اما اپراتورهای مجازی موبایل در دنیا برای پوشش ۳ بخش پشتیبانی مشترکان، مارکتینگ و ارائه سرویس شکل گرفته‌اند که ما هم باید به این سمت حرکت کنیم.

وی افزود: به دنبال این هستیم که با ارائه مجوزهای اپراتور مجازی برای مشتریان حوزه موبایل قدرت انتخاب ایجاد کنیم و سرویس‌های ارزش افزوده در حوزه تلفن همراه با کیفیت بالا و قیمت پایین در اختیار آنها قرار دهیم؛ در این فرایند برگشت سرمایه برای اپراتورها نیز دیده شده و کارهای مطالعاتی را در این زمینه انجام داده‌ایم.

عمیدیان با بیان اینکه قرار بود در سال ۲۰۱۵ باند فرکانسی ۷۰۰ مگاهرتز از ارائه‌دهندگان خدمات برودکست مانند صداوسیما گرفته و به بخش موبایل در راستای توسعه ارائه خدمات داده شود، گفت: ما در کشورمان همچنان معطل واگذاری این باند فرکانسی هستیم اما با این وجود این موضوع باعث نشد تا ورود اپراتورهای مجازی را به تاخیر بیاندازیم.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌ کنیم ظرف ۱۰ سال آینده ۱۳ میلیون مشترک در بازار اپراتورهای مجازی کشور جذب شوند افزود: سهم ۱۵ درصدی بازار موبایل برای این خدمات دهندگان متصور شده است.

رئیس رگولاتوری با اشاره به تکلیف اپراتورهای تلفن همراه برای انعقاد قرارداد با حداقل ۲ اپراتور مجازی موبایل در کشور تصریح کرد: برای دریافت پروانه حضور در بازار اپراتور مجازی موبایل، ۵۱ متقاضی ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۱۳ مورد درخواست پروانه‌های ارتباطات ثابت (FCP) را نیز داشته‌اند؛ همچنین از این ۵۱ مورد ۳۱ شرکت خارجی، ۱۳ شرکت سرمایه‌گذاری و ۷ بانک حضور فعال دارند که امیدواریم در آینده برای اعطای پروانه آنها به جمع‌بندی نهایی برسیم.
تعداد 0 نظر ثبت شده است
امتیاز کلی
0
0
0
0
0
شما چه امتیازی به "این مطلب" می دهید؟

اولین نفری باشید که نظر میدهید.
x
مای رند
قیمت گذاری سیم کارت
ثبت درخواست