بلاگ | سیم کارت

اختصاصی بودن سیم کارت های اپراتورهای مجازی موبایل

انتشار ۱۳۹۴/۸/۱۹ . ۱۷۷۴ بازدید

معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه رگولاتوری گفت: شبکه اپراتورهای مجازی از پشت آنتن‌های رادیویی و BTSهای کنونی اپراتورهای اصلی شروع می‌شود و می‌توانند با شماره و سیم‌کارت‌های مختص خود اقدام به بازاریابی مشترکان جدید کنند.

 

صادق عباسی شاهکوه در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات و ارتباطات خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه بعد از پروانه‌های ارتباطات ثابت و تعیین تکلیف باندهای فرکانسی خدمات TD-LTE نوبت آن رسیده تا سراغ تعیین تکلیف اپراتورهای مجازی موبایل برویم، درباره ضرورت این کار اظهار کرد: اکنون تعدادی متقاضی برای دریافت پروانه‌های MVNO (اپراتورهای مجازی) آمده‌اند و ما هم درصدد بررسی صلاحیت آنها هستیم.

 

وی عنوان کرد: اکنون سه اپراتور اصلی و فعال موبایل در کشور داریم که جهت ایجاد فضای رقابتی بین آنها مجبور به پیاده‌سازی راهکارها و اقداماتی هستیم. یک راهکار این است که پروانه اپراتور دیگری را تهیه و اعطاء کنیم که هزینه و سرمایه‌گذاری بسیار زیادی می‌طلبد.

 

او افزود: اما راهکار دیگر که در دنیا نیز مرسوم است، اعطاء پروانه‌های اپراتورهای مجازی موبایل است. اپراتورهای مجازی به این معنی که دارای شماره و سیم‌کارت مستقل خود هستند اما شبکه آنها از پشت آنتن‌های رادیویی و BTSها شروع می‌شود.

 

معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه رگولاتوری با تأکید بر اینکه MVNOها حق انتخاب بیشتری به مشترکان موبایل می‌دهند، اذعان کرد: MVNOها به دلیل تعاملات مستقیم با اپراتورها و از آن جهت که بخشی از ظرفیت شبکه‌ آنها را فعال می‌کنند، همواره کیفیت بهتری از شبکه اپراتور اصلی دریافت کرده و در اختیار مشترکان قرار می‌دهند.

 

عباسی شاهکوه با بیان اینکه به این ترتیب حق انتخاب مشترکان بالا می‌رود، درباره برخی سرویس‌های این اپراتورهای نوظهور گفت: ممکن است یک اپراتور مجازی فقط به ارائه خدمات سلامت بپردازد، دیگری به فکر ارائه خدمات پس از فروش برای خودروها باشد و یکی در حوزه بانکی فعالیت کند.

 

وی با بیان اینکه MVNoها دغدغه شبکه ندارند، در پاسخ به این سوال که چرا اجازه راه‌اندازی سایت‌های BTS را به آنها نمی‌دهید؟ گفت: آنتن‌های رادیویی و فرکانس‌ها جزو سرمایه‌های ملی یک کشور به حساب می‌آیند و اگر دقت کرده باشید اپراتورهای کنونی نظیر همراه اول، ایرانسل و رایتل را نیز مجبور می‌کنیم در جاهاییکه امکانش وجود دارد از BTSهای مشترک استفاده کنند.

 

معاون رگولاتوری در پاسخ به این سوال که چنین اجباری ناشی از آسیب‌زا بودن این آنتن‌ها برای مردم شهر است؟، گفت: قدرت و توان آنتن‌های BTS ما در حد استاندارد GSM دنیاست یا به عبارتی در همه جای دنیا استفاده می‌شود.

 

وی عنوان کرد: کسی که توان و تشعشعات رادیویی این آنتن‌ها را تست می‌کند سازمان انرژی اتمی است که هیچگونه منافع خاصی در حوزه ICT ندارد. تلاش ما همواره این بوده که توان این آنتن‌ها از سطح استاندارد جهانی نیز پایین‌تر باشد.

 

او درباره اینکه کلا احتمال خطر توسط این آنتن‌ها وجود دارد؟، گفت: شما هر چیزی را در نظر بگیرید می‌توانید احتمال خطری برای آن متصور شوید مثلا خودرو می‌تواند وسیله‌ای خطرناک باشد اما با توجه به اینکه جزوی از زندگی مردم شده، نمی‌توانیم آن را حذف کنیم یا نادیده بگیریم.

 

 اپراتورهای مجازی تلفن همراه عملا امکانات فیزیکی شبکه برای ارسال مکالمات، پیامک‌ها و داده‌ها را ندارند و از این حیث ملزم به انعقاد قرارداد با یک اپراتور موبایل (MNO) هستند تا امکانات فیزیکی برای ارسال محتواهای مذکور را به صورت عمده خریداری کرده و با نشان تجاری خود اقدام به فروش آن در بازار خرد کنند.

 

مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران نیز از سال گذشته و هم‌زمان با ارتقای پروانه اپراتورهای اول و دوم ارتباطی، تدارک ورود اپراتورهای مجازی به ایران را دیدند و امسال نیز حق امتیاز پایه این اپراتورها در جلسه هیأت دولت با حضور رئیس جمهور به میزان 50 میلیارد ریال و پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه نوع دوم 20 میلیارد ریال تعیین و تصویب شد.

 

در آن جلسه عنوان درآمد پیش‌بینی شده در طرح تجاری این اپراتورها بیش از 200 میلیارد ریال عنوان و مقرر شد به ازای هر 50 میلیارد ریال 10 درصد به حق امتیاز اضافه گردد.

 

تاکنون نیز 51 متقاضی دریافت این پروانه‌ها، درخواست خود را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه داده‌اند که شامل 31 شرکت خارجی، 13 شرکت سرمایه‌گذاری و 7 بانک می‌شود.

تعداد 0 نظر ثبت شده است
امتیاز کلی
0
0
0
0
0
شما چه امتیازی به "این مطلب" می دهید؟

اولین نفری باشید که نظر میدهید.
x
مای رند
ثبت سفارش سیم کارت
ثبت سفارش!